Vergi Portalı

 
 
Ana Sayfa >Köşe Yazıları > Recep Bıyık
Sayfa 1 / 19< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... >
 
Sayfa 1 / 19< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... >
Cezalandıran Teşvikler - (16.08.2017)
Vergi sisteminde, özellikle de istisnaların çok olması nedeniyle katma değer vergisinde bu tür uygulamalar karşımıza çıkıyor. Bu vergiyle ilgili konuları ayrı bir güne bırakıp, bugün bir kurumlar vergisi istisnası, bir de damga vergisi muafiyeti ile ilgili iki teşvikten bahsetmek istiyorum. (...)
Devamı
Ar-Ge Teşvikinde Ne Yapılabilir? - (09.08.2017)
Bir süredir, son derece cömert olduğunu düşündüğüm teşviklerin neden yeterince memnun etmediğini yazıyorum. Teşviklerin etkin olarak sonuç doğurabilmesi için neler yapılabileceği konusunda düşüncelerimi de paylaşıyorum. Aynı konuya bugün de Ar-Ge teşvikleriyle ilgili neler yapılabileceğine ilişkin düşüncelerimi paylaşarak devam etmek istiyorum. (...)
Devamı
Kurumlar Vergisi İndirimi Teşvikinde Ne Yapılabilir? - (04.08.2017)
2 Ağustos tarihinde bu köşede “Teşvikler neden memnun etmiyor?” başlıklı makalemi okudunuz. Konuyu devam ettirmek ve teşvikler nasıl memnun edici hale getirilebilir sorusuna cevap aramak istiyorum. İlk olarak, belki de en önemli teşvik olan yeni yatırımlarda kurumlar vergisi indirimiyle başlayayım. (...)
Devamı
Yatırım Teşvik Uygulamalarında Değişiklikler - (02.08.2017)
26 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan bir Tebliğ ile Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğde çok sayıda değişiklik yapıldı. Değişiklikler yayımı tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. (...)
Devamı
Teşvikler neden memnun etmiyor? - (27.07.2017)
İki tespit yaparak başlayalım. Birincisi, bizim vergi sistemimiz vergi teşvikleri açısından yeteri kadar cömert. Çok sayıda teşvik var, büyük bölümü de hiç de küçümsenecek teşvik değil. (...)
Devamı
Nakit sermaye artırımı teşviki ne kadar uygulanabilir? - (14.07.2017)
Vergi düzenlemesiyle ilgili sorun, düzenlemenin bazı yönleriyle gerçek hayattan uzak olması, net olmayan konular, amaca aykırı kanun düzenlemeleri. İşte birkaç örnek. (...)
Devamı
Özel Bölgelere Yeni Vergi Teşvikleri - (07.07.2017)
Yeni gelen teşvikleri özetlemek gerekirse şunlar söylenebilir. (...)
Devamı
Mali Tatille İlgili Hatırlatmalar - (05.07.2017)
Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanun gereği 01.07.2017 – 20.07.2017 dönemi mali tatil. (...)
Devamı
KKDF’de mal bedelinin kime ödendiği önemli mi? - (30.06.2017)
KKDF ile ilgili çok tartışmalı konu var. En başta 15 yıldır yapılamayan bir mevzuat, karmaşık bir sistematik, arandığında bulunamayan düzenlemeler. Sorunların büyüklerini bir tarafa bırakıp, burada sınırlı bir konuya, ithalat bedelinin ödenmesinde bir ayrıntıya dikkat çekeceğim. (...)
Devamı
Zararların Geçmiş Yıl Kazançlarından Mahsubuna İzin Verilmeli - (09.06.2017)
Devletin, mükellefin zor zamanında yanında olması Vergi mevzuatımıza zor günde olan mükellefler için uygulanabilecek kolaylıklar öngören büyüklü küçüklü birçok düzenleme var. Zaman zaman yeni kolaylıklar da getiriliyor. (...)
Devamı
Vergi Beyannamelerinin Konsolidasyonu - (07.06.2017)
Uygulamada çok sayıda ülkede kurumlar vergisi matrahlarının konsolidasyonuna izin veren ülke var. Bazı ülkeler ayrıca katma değer vergisi konsolidasyonuna da izin veriyor. Bizim mevzuatımıza göre ise ne yazık ki bu mümkün değil. (...)
Devamı
Ramazan Ayına Özel Vergi Konuları - (02.06.2017)
Ramazan ayına özel vergi düzenlemeleri elbette yok. Mevzuatta ramazana özgü vergi yükümlülükleri veya vergi ayrıcalıkları da yok. Ancak ramazanda yaygın olarak yapılan iş ve işlemler var, bunların da doğal olarak vergileme boyutu var. Bir kısmı yılda bir defa karşılaşılacak bu uygulamaları hatırlatmakta yarar var. (...)
Devamı
Basit muhasebe hatalarının önemli sonuçları olabilir - (19.05.2017)
Muhasebe hataları zaman zaman fazladan veya zamanından önce vergi ödemeye, zaman zaman mükelleflere verilen hakların yok olmasına, çeşitli avantaj ve olanaklardan yararlanamamaya yol açabiliyor. Bazen de bu sonuçlara yol açmıyor ama gereksiz risk yaratıyor. (...)
Devamı
Başkasının vergisinden ne kadar sorumluyuz? - (17.05.2017)
Başkasının vergisinden sorumlu olmak da nereden çıktı demeyin. Oldukça yaygın bir konudan bahsediyorum. Başkasının vergisinden sorumlu olabilirsiniz. İşte yaygın olarak karşılaşılabilecek birkaç örnek. (...)
Devamı
Vergicilerin Mayıs Gündemi - (10.05.2017)
Mart ve Nisan ayları beyan dönemi olması nedeniyle vergiciler için yoğun geçti. Olmaz ama yoğunluğun az da olsa bitmesi nedeniyle rehavete kapılabilecekler için Mayıs ayı gündemini ve yükümlülüklerini bir gözden geçirmekte yarar var. İşte bu ayın vergi gündemi. (...)
Devamı

 
Zeki Gündüz
Varlık Barışında Yeni Bir Düzenleme Olursa Mutlaka Bir Bedeli Olacak Gibi Duruyor
Tüm Yazıları
Recep Bıyık
Cezalandıran Teşvikler
Tüm Yazıları
Erdoğan Öcal
Bir Yorum Denemesi : KVK Md. 3
Tüm Yazıları
Dr. Ahmet Kavak
Zararların mahsubu uygulamasına ilişkin yargı kararı
Tüm Yazıları
Ersun Bayraktaroğlu
Çuvaldız
Tüm Yazıları
Vedat Özdan
İhracatçının KDV iadesi geciktirilmemeli ve sınırlandırılmamalı
Tüm Yazıları
Murat Çolakoğlu
Hadi paylaşalım!
Tüm Yazıları
Cenk Ulu
Yatırım Teşvik Politikamız
Tüm Yazıları
İsmail Bulut
Ücret, prim ve ikramiyelerin bankalar aracılığıyla ödenmesi yükümlülüğü getirildi
Tüm Yazıları
Nedim Bayraktaroğlu
Yeni Teşvik Sistemi içinde İlaç Yatırımlarının Yeri
Tüm Yazıları
Tüm Yazarlar