Vergi Portalı

 
 
Ana Sayfa> TBMM
TBMM’de 2014 böyle geçti
TBMM Genel Kurulu’nda özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını da içeren Yeni Demokratikleşme Paketi, HSYK’nin yapısında değişiklik öngören Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi - Tutuklu bulundukları KCK Davasında tahliye edilen BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Şırnak milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş TBMM Genel Kurulu’nda yemin ettiler - İnternet düzenlemesinde TİB Başkanlığı’na yeni yetkiler verilmesini de içeren “Torba Kanun” teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı - Dershanelerle ilgili düzenlemeleri de içeren Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi - Meclis’te ilk kez başörtülü bir milletvekili komisyon başkanlığına seçildi. TBMM Dilekçe Komisyonu’nun yeni Başkanı AK Parti Mardin Milletvekili Şahkulubey oldu - İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından eski bakanlar Güler, Çağlayan, Bağış ve Bayraktar’la ilgili hazırlanan fezlekeler, TBMM Başkanlığı’na geldi - TBMM Genel Kurulu olağanüstü toplandı. Genel Kurul’da, dört eski bakanla ilgili fezlekeler konusunda Genel Görüşme açılması kabul edilmedi - AK Parti’li milletvekilleri, 4 eski bakanla ilgili soruşturma önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu - AK Parti İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin ve İzmir Milletvekili İlhan İşbilen, partisinden istifa etti

26.12.2014 - Meclis’te 2014 yılında, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını da içeren Yeni Demokratikleşme Paketi, HSYK’nin yapısında değişiklik öngören Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

TBMM’de Ocak, Şubat ve Mart aylarının önemli olayları şöyle:

2 Ocak

- “Tam gün” yasası olarak bilinen Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasayla, ruhsatsız sağlık hizmeti sunan veya yetkisiz kişilerce sağlık hizmeti verdirenlere, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası getirildi. Olağanüstü durumlarda acil sağlık hizmeti ulaşana ve sağlık hizmeti devamlılık arz edene kadar sağlık hizmeti veren hekimler ve sağlık görevlileri bu cezadan muaf tutuldu. Mesai saatleri dışında yükseköğretim kurumlarından başka yerlerde çalışan öğretim üyelerinin 3 ay içinde faaliyetlerini sona erdirmesi halinde üniversiteyle ilişikleri kesilmesi hükme bağlandı. Yasa ile sünnet ameliyatı yapma yetkisi sadece tabiplere verildi.

- Başbakanlık Müsteşarlığı’ndan İçişleri Bakanlığı’na getirilen Efkan Ala, TBMM Genel Kurulu’nda yemin etti.

7 Ocak

- Kamuoyunda ve siyasette tartışmalara neden olan HSYK’nin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısında değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Adalet Komisyonu’ndaki görüşmelerinde Meclis’e gelen Yargıçlar Sendikası Genel Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, konuşma talebini içeren dilekçesinin akıbetini öğrenmek istediğini söyleyince AK Parti’li milletvekillerinin tepkisini çekti. Çıkan kavgada Ak Parti ve muhalefet milletvekilleri birbirine pet su bardakları, tablet bilgisayarlar ve çantalar fırlattı. AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, Eminağaoğlu’na tekme attı.

- Teklifin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri 21 Ocak’ta başladı. 24 Ocak’taki birleşimde AK Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’a yumruk attı. Hastaneye kaldırılan Tezcan, 5 gün rapor aldı. İktidar ile muhalefet arasında yaşanan tartışmalar üzerine HSYK’nın yapısıyla ilgili Anayasa değişikliği formülü gündeme geldi. Bunun üzerine 24 Ocak günkü birleşimde teklifin görüşmeleri durduruldu.

- Tutuklu bulundukları KCK Davasında tahliye edilen BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Şırnak milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş TBMM Genel Kurulu’nda yemin ettiler.

9 Ocak

- Türkiye ile Japonya Arasında Nükleer Enerjinin Barışçıl Amaçlarla Kullanımına Dair İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

- Meclis’te ilk kez başörtülü bir milletvekili komisyon başkanlığına seçildi. TBMM Dilekçe Komisyonu’nun yeni Başkanı, Hac dönüşü başörtüsüyle Meclis çalışmalarına katılan AK Parti Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey oldu.

16 Ocak

- Aden Körfezi’nde görev yapan TSK unsurlarının görev süresinin 10 Şubat’tan itibaren bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi

29 Ocak

- TBMM Başkanlığı, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında Meclis’e gönderdiği fezlekeyi, “usullere uyulmadığı ve bakanla ilgili kısmı dosyadan ayrılmadığı” gerekçesiyle iade etti.

- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Suriye’deki işkence fotoğraflarını kınayan bir bildiri yayınladı. Bildiride, “Çağımız Hitlerin, Miloseviçlerin çağı değildir. Bugün olmazsa yarın ama mutlaka bir gün bu katliamları yapanlardan hesap sorulacağının unutulmaması gerektiğini ayrıca Suriye rejimine hatırlatmak isteriz. Bu zulüm ve vahşet artık dursun, yeni ölümler olmasın istiyoruz”

30 Ocak

- MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, çocuğa cinsel saldırıda bulunanlara müebbet hapis cezası verilmesini öngören kanun teklifi verdi

31 Ocak

- AK Parti İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin, partisinden istifa etti.

7 Şubat

AK Parti İzmir Milletvekili İlhan İşbilen, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

11 Şubat

Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

15 Şubat

HSYK’nın yapısında değişiklik öngören Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’na kabul edildi.

18 Şubat

Başbakan Erdoğan, Kabataş’daki olayla ilgili, “Bundan sonra her tecavüze uğrayan kadın, bunları ikna etmek için görüntü kaydıyla mı dolaşacak, kocasından şiddet gören kadın iddiasını ispat etmek için elinde kayıtla mı gelecek, sokakta kurşunlanarak öldürülmüş kadın cesedinin yanına görüntü kaydı mı koyacak? Ortada ifade tutanağı, adli tıp raporu, linç edilmiş bir kadın, darp edilmiş bir bebek var, bunlar çıkmışlar olayın nasıl olmadığını ispat etmeye çalışıyorlar. Vicdan, vicdan, vicdan. Eğer o kadıncağız başörtülü olmasaydı, bu linç olur muydu? Dün başörtüsüne füruat diyenler, bugün başörtülü bir kadın üzerinden başörtüsü düşmanlığını sürdürüyorlar” dedi.

21 Şubat

TBMM Genel Kurulu’nda özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını da içeren Yeni Demokratikleşme Paketi kabul edildi.

22 Şubat

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MİT’in, 22 şubat itibariyle mahkeme kararıyla gerçekleştirdiği dinleme sayısının 2 bin 473 olduğunu bildirdi.

26 Şubat

İnternet düzenlemesinde TİB Başkanlığı’na yeni yetkiler verilmesini de içeren “Torba Kanun” teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

1 Mart

- Dershanelerle ilgili düzenlemeleri de içeren Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Buna göre, dershane ve öğrenci etüt merkezleri, eğitim öğretim faaliyetlerine 1 Eylül 2015’e kadar devam edebilecek, 2018/2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar özel okullara dönüşecek.

2 Mart

- Kamuoyunda “Demokratikleşme Paketi” olarak bilinen Temel Hak ve Hürriyetlerin Geliştirilmesi Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

4 Mart

- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’la ilgili hazırlanan fezlekeler, TBMM Başkanlığı’na geldi.

5 Mart

- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 4 eski bakana dair fezlekelerin 28 Şubat’ta Meclis’e geldiğini, ilk Genel Kurul birleşiminde bilgiye sunulacağını bildirdi.

- CHP, TBMM Başkanlığı’na başvurarak dört eski bakana ait fezlekelerin, milletvekillerinin incelemesine açılmasını istedi.

7 Mart

- MHP, TBMM Başkanlığı’na başvurarak dört eski bakana ait fezlekelerin milletvekillerinin incelemesine açılmasını istedi.

13 Mart

- CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM’nin dört eski bakan hakkındaki fezlekeleri görüşmek üzere 18 Mart Salı günü saat 15.00’de olağanüstü toplanması konusundaki taleplerini TBMM Başkanlığı’na sunduklarını bildirdi.

14 Mart

- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genel Kurul’u 19 Mart Çarşamba günü saat 15.00’te olağanüstü toplantıya çağıracaklarını bildirdi.

19 Mart

- TBMM Genel Kurulu olağanüstü toplandı. Genel Kurul’da, dört eski bakanla ilgili fezlekeler konusunda Genel Görüşme açılması kabul edilmedi.

- AK Parti’nin TBMM Genel Kurulu’nun 8 Nisan Salı gününe kadar çalışmamasına ilişkin grup önerisi kabul edildi.

- CHP, eski bakanlar Erdoğan Bayraktar, Egemen Bağış, Zafer Çağlayan ve Muammer Güler hakkında Meclis Soruşturması açılmasına ilişkin önergeleri TBMM Başkanlığı’na sundu. Önergelerde, söz konusu Bakanlar hakkında Meclis Soruşturması açılması talep edildi.

20 Mart

- AK Parti’li milletvekilleri, 4 eski bakanla ilgili soruşturma önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu.

28 Mart

- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bakanlık Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in katıldığı güvenlik toplantısının yasa dışı dinlenmesi ve ses kayıtlarının internette yayınlanmasıyla ilgili, “Bu haince saldırı ve çabaların yargı önünde hesap vereceği bilinmelidir” dedi.

- CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) Youtube’a erişimin engellenmesi kararına yönelik yürütme durdurma istemli dava açtı.

- Bedelli askerlik, sözleşmeli er ve erbaşla ilgili düzenlemeleri kapsayan yasa teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı

- Millet ve Adalet Partisi, Demokratik Gelişim Partisi ve Anadolu Partisi’nin kurulmasıyla TBMM’de temsil edilen parti sayısı 8’e ulaştı

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yasama yılının açılış konuşmasını yapmak üzere bu ünvanı ile ilk kez TBMM’ye geldi

- TBMM Genel Kurulu’nda elektronik ticaretin düzenlenmesine ve İstanbul Tahkim Merkezi kurulmasına ilişkin kanun tasarıları kabul edilerek yasalaştı

- CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan partisinden istifa etti

- 2014 TBMM Onur Ödülüne layık görülen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hemotoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Taner Demirer ile Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsamettin Koçan Meclis’te düzenlenen törenle ödüllerini aldı

TBMM (AA) - Bedelli askerlik, sözleşmeli er ve erbaşla ilgili düzenlemeleri kapsayan yasa teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Meclis’te Ekim, Kasım ve Aralık ayının önemli olayları şöyle:

1 Ekim

- 2014 TBMM Onur Ödülüne layık görülen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hemotoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Taner Demirer ile Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsamettin Koçan Meclis’te düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

- 24. Dönem 5. Yasama Yılı başladı. Yeni yasama yılı dolayısıyla Meclis’teki Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Ardından TBMM Genel Kurulu, yeni yasama yılı açılışı için TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yasama yılının açılış konuşmasını yapmak üzere bu ünvanı ile ilk kez TBMM’ye geldi.

Erdoğan, konuşmasında, “Siyaset, en az bu aziz millet kadar cesur ve yürekli olmalı, üzerindeki tüm baskıları, üzerindeki tüm vesayet mekanizmalarını mutlaka bertaraf etmelidir. Millete ve ülkeye ait her meselenin çözüm yeri TBMM’dir, çözüm aracı da siyasettir. Sorunlara, siyasetin dışında, Meclis’in dışında çözüm aramak, milli iradeye karşı apaçık bir hürmetsizliktir” dedi.

- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni yasama yılının başlaması dolayısıyla bir resepsiyon verdi. Meclis şeref holünde gerçekleşen resepsiyonda davetlileri Cemil Çiçek ve eşi Gülten Çiçek karşıladı. Resepsiyona Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DSP Genel Başkanı Masum Türker, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, YSK Başkanı Sadi Güven, Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, bürokratlar, eski milletvekilleri, yabancı misyon şefleri, meslek odası ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

2 Ekim

- TBMM Genel Kurulu’nda Irak ve Suriye’deki terörist örgütlerden Türkiye’ye yönelebilecek saldırıların bertaraf edilmesini öngören Başbakanlık tezkeresi görüşülerek, kabul edildi.

16 Ekim

- 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu. 2015 bütçesinde 520.4 milyar lira gider, 499.5 milyar lira gelir öngörüldü. Tasarıya göre, genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine 464 milyar 163 milyon 399 bin lira, özel bütçeli idarelere 53 milyar 69 milyon 588 bin lira, düzenleyici ve denetleyici kurumlara 3 milyar 212 milyon 692 bin lira olmak üzere toplam 520 milyar 445 milyon lira ödenek verildi.

- Dört eski bakanla ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu, çalışmalarını sürdürmek üzere 26 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere iki aylık ek süre istedi.

- Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Ülke Ofisi Kurulması Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

21 Ekim

- Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin TBMM Grup toplantısında iç güvenlik reformu olarak nitelendirilen tasarıyı açıkladı. Tasarı doğum, evlenme, boşanma ve ölüm gibi hallerde nüfus müdürlüklerine gitme zorunluluğunun kalkması, pasaport ve ehliyet işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü yerine Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde yapılması, polise gözaltında 24 saat tutma yetkisi verilmesi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarının atama ve sicil yetkileri doğrudan İçişleri Bakanlığı’na bağlanması gibi düzenlemeleri içeriyor.

22 Ekim

- CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, CHP Grup Başkanvekilliği’ne seçildi.

23 Ekim

- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı ile 2013 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı’nın sunumuna başladı.

- Üniversitelerde görev yapan öğretim üyeleri ile araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutmanlar, uzmanlar, çevirici, eğitim ve öğretim planlamacılarına yeni mali haklar getiren Yükseköğretim Personel Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

- TBMM Genel Kurulu’nda elektronik ticaretin düzenlenmesine ilişkin kanun tasarısı kabul edilerek yasalaştı. Kanuna göre, ticari elektronik iletiler alıcılara önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilecek. Ancak alıcının iletişim bilgilerini kendisinin vermesi halinde ayrıca onay alınmayacak. İndirim ve hediye gibi promosyonlar ile promosyon amaçlı yarışma veya oyunların nitelikleri açıkça belirtilecek. Gönderdiği mesajda, kimliği belli olmayan hizmet sağlayıcıya 1000 lira ile 10 bin lira arasında idari para cezası verilecek

24 Ekim

- TBMM’de 4 eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu içinden oluşturulan üç kişilik heyet İstanbul Adliyesi’nde, tanık ifadelerine başvurdu. Tanık olarak ifadesine başvurulmak istenen iş adamı Rıza Sarraf ve Barış Güler tanıklıktan çekildi.

27 Ekim

- TBMM’de dört eski bakanla ilgili kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu, İstanbul Adliyesi’nde eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Oğuz Bayraktar’ı ile iş adamı Ali Ağaoğlu’nu dinledi.

30 Ekim

- TBMM Soma Maden Faciasını Araştırma Komisyonu üyeleri, facianın yaşandığı maden ocağına girip kazanın meydana geldiği bölgede ilk kez inceleme yaptı. Uzmanlarla Eynez ocağına kulikar ile giren komisyon üyeleri, kaza bölgesiyle ilgili fotoğraf ve görüntü çekilmesi, teknik bilgi toplanmasının ardından yaklaşık 3 saat sonra ocaktan çıktı.

31 Ekim

- CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan partisinden istifa etti.

11 Kasım

- Dört eski bakanla ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu’nun 3,5 saat süren toplantısında, Komisyon’a davet edilen 10 kişiden dokuzu gelirken, Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın kardeşi Mehmet Şenol Çağlayan, oğlu Salih Kaan Çağlayan, Özel Kalem Müdürü Onur Kaya ile eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in danışmanı Barış Kıranta, CMK uyarınca “tanıklıktan çekilme hakkını” kullanarak konuşmadı. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Komisyon’a, yanında bir ekip ve içinde dosyaların olduğu bavul ile geldi.

17 Kasım

- Millet ve Adalet Partisi, Demokratik Gelişim Partisi ve Anadolu Partisi’nin kurulmasıyla TBMM’de temsil edilen parti sayısı 8’e ulaştı

19 Kasım

- Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulmasına ilişkin kanun tasarısı kabul edildi.

20 Kasım

- Türk Silahlı Kuvvetleri’nin; AB’nin, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali’de icra ettiği harekat ve misyonlar kapsamında yurt dışına gönderilmesi için 1 yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

- İstanbul Tahkim Merkezi kurulmasını öngören kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

24 Kasım

- Jandarma, emniyet ve nüfus idaresinin görev alanları ile yetkilerinde çeşitli düzenlemeler içeren “İç Güvenlik Reformu Paketi” TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

25 Kasım

- TBMM Genel Kurulu’nda, kadına yönelik şiddet konusunda Meclis Araştırma Komisyonu kurulması kabul edildi.

- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı kabul edildi.

26 Kasım

- Dört eski bakanla ilgili Soruşturma Komisyonu, Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Erdoğan Bayraktar’ı “şüpheli” sıfatıyla dinledi.

27 Kasım

- Dört eski bakanla ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu, eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ı dinledi.

- HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, HDP olarak 4 eski bakan hakkında Meclis’te kurulan soruşturma komisyonundan çekildiklerini açıkladı.

2 Aralık

- Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı açıklamada,”1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan yada 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olun vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin Türk Lirası demek karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar” dedi.

- Kamuoyunda “yargı paketi” olarak bilinen, hakim ve savcı ücretlerinde artış, aramalarda kuvvetli şüphe yerine makul şüphe, Danıştay ve Yargıtay’da üye ve daire sayısı artışı ile 4 bin hakim adayı alınmasını öngören kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Grup Başkanvekillerinin, AK Parti Kastamonu Milletvekili, Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü’nün, komisyon üyeliğinin sona erdirilmesi yönünde yaptığı başvuruya, “Başkanlığımızca adli sürece müdahale niteliği taşıyacak bir işlem tesis edilmesi mümkün bulunmamaktadır” yanıtını verdi.

3 Aralık

- Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, dört eski bakan hakkındaki Meclis Soruşturma Komisyonu’na ifade verdi.

4 Aralık

- Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 176 Sayılı Maden İşyerlerinde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesinin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

- Dört eski Bakan ile ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu, eski Ekonomi Bakanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan’ı “şüpheli” sıfatıyla dinledi.

9 Aralık

- Bedelli askerlik ile sözleşmeli er ve erbaşla ilgili düzenlemeleri kapsayan yasa teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

- HDP’nin, Soma ve Ermenek başta olmak üzere yaşanan iş kazaları ve işçi ölümleri nedeniyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik hakkında verdiği gensoru önergelerinin gündeme alınması TBMM Genel Kurulu’nda reddedildi.

- İş sağlığı ve güvenliği kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

10 Aralık

- 2015 Yılı Bütçe Kanun Tasarısı’nın tümü üzerindeki görüşmeler TBMM Genel Kurulu’nda yapıldı. Görüşmelerde Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile HDP temsilcileri konuştu.

18 Aralık

TBMM İçişleri Alt Komisyonu, yaklaşık 2 haftalık çalışmasının ardından, kamuoyunda “iç güvenlik paketi” olarak bilinen 43 maddelik tasarıyı önemli değişikliklerle kabul etti.

19 Aralık

- Mahkemelerin bağımsızlığı ve hakimlik teminatı esaslarına göre Askeri Hakimler Kurulu kurulmasını içeren Askeri Hakimler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

22 Aralık

- Dört eski bakanla ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu, Yüce Divan oylamasını 5 Ocak 2015 Pazartesi gününe erteledi.

- Dört eski bakanla ilgili Soruşturma Komisyonu’nun CHP’li üyeleri, AK Parti’li üyeler üzerinde baskı olduğunu ileri sürdü.

- 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2013 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

23 Aralık

- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dört eski bakan hakkındaki Meclis Soruşturma Komisyonu’nun çalışmalarının, yasama organının yaptığı adli bir faaliyet olduğunu belirterek, “Yetki de sorumluluk da komisyona aittir. Nasıl çalışıyor, niye karar aldı? Biz onları bilemeyiz. Meclis Başkanlığı olarak bize düşen iş ve işlemler ocak ayının 9’undan itibaren başlıyor” dedi.

- Dört eski bakanla ilgili kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü, “AK Parti’li milletvekillerinin baskı altında olduğu” iddialarına, “Vicdanımızla baş başayız. Bir eksiklik, yanlışlık yapmayalım diye sürekli dosyalara bakıyorum, çalışıyorum” dedi.

(AA)

Okunma sayısı: 18528  
 

Güncel

TC. Resmi Gazete

24 Eylül 2018
Gazete Içerigi

Mini Anket

Vergi Borçlarının Yeniden Yapılandırılmasıyla İlgili Kanun Hakkındaki Düşünceniz Nedir?


Sonuçlar Diğer Anketler